lutego 28, 2012

Jak radzić sobie z małym niejadkiem?

Wiele mam trapi obawa, że jej dziecko je za mało. Szczególnie jeśli marudzi i wybrzydza przy każdym posiłku, zostawiając na talerzu prawie nietknięte danie.

Przeanalizuj menu dziecka


Zanim zaczniesz się martwić, spisz dokładnie co Twoja pociecha zjada przez cały dzień (wliczając także napoje) i dokładnie przeanalizuj wyniki.
Prawdopodobnie okaże się, że maluszek wcale nie zjada tak mało.
Dzieci są różne, jedne mają większy apetyt, a drugie mniejszy.
Jednak każde dziecko posiada wrodzony instynkt pokarmowy, który determinuje ich potrzeby żywieniowe, aby jadło tyle ile potrzebuję i to czego potrzebują.

Zdrowe przekąski zamiast łakoci


Zdarza się, że dzieci nie są w stanie zjeść całego posiłku za jednym posiedzeniem, ale za to przez cały dzień przegryzają sobie mniejsze przekąski.
Wtedy warto zadbać, aby zamiast ciastek, słodyczy i herbatników dziecko przegryzało zdrowe owoce lub warzywa.
Wiadomo, że maluch chętniej sięgnie po słodkie ciasteczko niż warzywo, stąd niezwykle ważna jest rola mamy, aby do tego nie dopuścić.
Najlepiej pochować tuczące przegryzki przed zasięgiem malucha, a w zamian zaprezentować dziecku zdrowy pokarm jako coś wyjątkowego.
Np. zachęcić dziecko słowami: "Spójrz jakie będziemy jeść pyszne jabłuszko", "Chodź, obierzemy teraz za skórki banana i pobawimy się w krojenie go na specjalne plasterki do jedzenia. Mmmm jakie pyszne."

Pozytywny przykład


Bardzo ważna jest także konsekwencja i spójność zachowania rodziców z tym, co mówią dziecku.
Jeżeli mówimy dziecku jak pyszne i zdrowe jest jedzenie, które będziemy spożywać, pokażmy maluchowi, że my też lubimy jeść takie posiłki.
Na nic bowiem zdadzą się nasze starania, jeśli dziecko będzie widzieć, że proponujemy mu owoce a sami podjadamy słodycze.
Należy pamiętać, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i wychwycą każdą niespójność w naszym zachowaniu.

Wspólne przyrządzanie posiłków


Dzieci jedzą chętniej jeżeli mogą uczestniczyć w przygotowaniu posiłków.
Oczywiście odpowiednio do wieku: roczniak będzie się przyglądał tłukąc łyżeczką o stolik, półtoraroczne dziecko może samo nałożyć składniki na chlebek, a dwulatek wymiesza składniki sałatki.
Oprócz miłych skojarzeń związanych z przygotowaniem posiłku, maluchy w kuchni świetnie rozwijają swoje umiejętności manualne.

Podsumowując


  • Posiłki przeznaczone dla dziecka powinny być łatwe w przygotowaniu, apetyczne i koniecznie urozmaicone. Monotonny jadłospis dodatkowo zniechęci niejadka.
  • Najlepiej, jeśli jedzenie na talerzu jest kolorowe i podane w niecodziennej postaci (np. ułożone w zabawnym kształcie).
  • Małe dzieci chętniej jedzą posiłki, gdy przy stole towarzyszą im rodzice i rodzeństwo. Zadbaj, aby chociaż jeden posiłek rodzina zjadała w komplecie.
  • Jeżeli dziecko odmawia jedzenia, zachowaj spokój. Nie zmuszaj malucha do spożywania posiłku wbrew jego woli. Nie podnoś głosu i nie denerwuj się jeśli malec ma wszystko mówi "ble".
  • Postaraj się wyznaczyć dziecku stałe pory posiłku, i ich przestrzegać.
  • Nakładaj na talerz niejadka niewielkie porcje.
  • Spróbuj dać dziecku możliwość wyboru jedzenia, zamiast zmuszać go do konsumpcji jednej potrawy.
  • Spośród produktów akceptowanych przez dziecko, wybierz te, które są dla niego najzdrowsze i najbardziej wartościowe.
  • Nowości żywieniowe przedstawiaj dziecku w atrakcyjnej dla niego formie.

Pogódź się i zaakceptuj niejadka takim jakim jest, gdyż regularnie toczone boje, mogą odnieść przeciwny do zamierzanego skutek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz